Historia szkoły

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Tarnowie rozpoczęła swoją działalność 1 września 1991 roku. W pierwszym roku szkoła funkcjonowała w dwóch połączonych mieszkaniach bloku przy ulicy Leśnej. Naukę w szkole rozpoczęły trzy oddziały – klasa pierwsza, klasa druga i klasa trzecia. Współtwórcą i dyrektorem szkoły została Pani Krystyna Sereda. W 1992 r. szkoła przeniosła się do budynku S.I „Tarnospin” przy ulicy Okrężnej. W ciągu następnych lat uczniami szkoły zostawały kolejne roczniki młodych mieszkańców Tarnowa i okolicznych miejscowości. Tradycją stawały się wspólne śniadania na długich porannych przerwach śniadaniowych, rajdy górskie i zielone szkoły nad Bałtykiem zahaczające o pierwsze dni wakacji. Pojawiły się też sukcesy naszych uczniów w konkursach przedmiotowych i artystycznych. Międzyszkolnych i wojewódzkich. Województwa tarnowskiego rzecz jasna, gdyż reforma administracyjna była jeszcze nieokreśloną przyszłością. Organem prowadzącym szkołę zostało w tym okresie Samodzielne Koło Terenowe nr 152 Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Tworzyli je rodzice uczniów, będący zarazem członkami STO. W 1997 roku szkołę opuścił pierwszy rocznik absolwentów. W tym samym roku stanowisko dyrektora szkoły objęła Pani Zofia Kołodziej. Wakacje 1998 roku to czas wielkiej przeprowadzki. Wspólnymi siłami nauczycieli i części rodziców szkoła przeniosła się do kolejnej siedziby. Ze wschodnich rubieży miasta przeprowadziliśmy się do Mościc – skrajnej dzielnicy leżącej na zachodzie. W ciągu kilku dni przewieźliśmy całe wyposażenie do budynku przy ulicy Czerwonej (dawnego internatu Technikum Chemicznego). Setki schodów pokonywanych w górę (z obciążeniem) i dół (na lekko), wąską klatką schodową, bo szkoła zajęła tutaj całe trzecie piętro. Przez dwa lata czuliśmy się bezpiecznie, bo najbliższym sąsiadem była… Komenda Policji. Kilkadziesiąt metrów dzieliło nas od Domu Kultury (obecne Centrum Sztuki Mościce), nieco więcej od stadionu lekkoatletycznego tarnowskiej Unii i krytego basenu. Byliśmy też wraz z uczniami częstymi gośćmi funkcjonującego wtedy również po sąsiedzku krytego lodowiska (obecna Hala Jaskółka). Nadmorskie szkoły zielone zostały stopniowo zastępowane wyjazdami w góry. Ostatni rok XX wieku związany był z kolejną przeprowadzką. Dzięki staraniom Pani Dyrektor wynajęliśmy budynek w ścisłym centrum Tarnowa. W ten sposób siedzibą szkoły stał się budynek przy ulicy Matejki 6. Jesteśmy w nim do dziś i pewnie będziemy przez następne lata. Lokalizacja jest idealna. W zasięgu kilku minut spacerem teatr, kino, rynek, muzea, Park Strzelecki. Z drugiej strony spokojna i cicha, odcięta od miejskiego hałasu ulica. Budynek i otoczenie przez ten czas też zmieniło diametralnie swój wygląd. Nowa ocieplona elewacja, osuszone i zaizolowane fundamenty, nowe plastikowe okna, nowy dach, to tylko niektóre z przeprowadzonych dużych remontów. A w otoczeniu nowy chodnik ze stojakiem na rowery i zrewitalizowany szkolny ogród. W 2005 roku otworzyliśmy nową szkołę – Społeczne Gimnazjum Matematyczno – Przyrodnicze STO. Od tego momentu w budynku funkcjonowały dwie szkoły: szkoła podstawowa i gimnazjum. To ostatnie wkrótce zasłynęło z wysokiego poziomu nauczania, co odzwierciedlały corocznie wyniki egzaminu gimnazjalnego. Podobnie zresztą wyglądały wyniki sprawdzianu szóstoklasisty. Dzięki temu obie nasze szkoły zawsze plasowały się wśród szkół o najwyższych wynikach egzaminacyjnych w Polsce.W 2008 roku gimnazjum opuścił pierwszy rocznik absolwentów a jednocześnie na emeryturę przeszła dotychczasowa Pani Dyrektor. Nowym Dyrektorem został Janusz Foszcz. Gimnazjum działało (podobnie, jak wszystkie tego typu szkoły w Polsce) do 2019 roku. Wtedy mury szkoły opuścił ostatni rocznik gimnazjalistów a zarazem pierwszy rocznik ósmoklasistów. W dotychczasowej historii nasi uczniowie wielokrotnie zostawali laureatami i finalistami Małopolskich Konkursów Przedmiotowych. Nie brakowało też sukcesów sportowych i artystycznych. Obecnie SKT nr 152 STO w Tarnowie prowadzi ponownie jedną szkołę. Jest ona jednym z najjaśniejszych punktów na edukacyjnej mapie Tarnowa. W niewielkich (do 16 osób) klasach wiedzę zdobywają kolejne roczniki uczniów, a losy absolwentów przekonują dosadnie, że ta forma edukacji sprawdza się bardzo dobrze i stanowi doskonały fundament pod przyszłą karierę zawodową.