Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2

21-24 kwietnia 2018 Wycieczka do Warszawy

30 kwietnia 2018


Tradycyjnie co kilka lat nasi gimnazjaliści wyruszają na kilkudniową wycieczkę do Warszawy. W tym roku odbyła się ona tuż po egzaminach gimnazjalnych. W sobotę 21 kwietnia trzydziestoosobowa grupa uczniów zebrała się na tarnowskim dworcu PKP, by następnie pociągiem Pendolino w ciągu trzech godzin znaleźć się w stolicy.  Podobnie, jak w czasie poprzednich wycieczek warszawską bazę noclegową stanowił hostel Kanonia – położony w sercu starówki, pomiędzy Zamkiem Królewskim a rynkiem Starego Miasta. Po pozostawieniu w hostelu bagaży udaliśmy się na wycieczkę po najbliższej okolicy. Rozpoczęliśmy ją od punktu widokowego, skąd rozciągał się widok na Wisłę i leżącą na jej prawym brzegu dzielnicę zwaną Pragą. Nasz wzrok przyciągała zwłaszcza imponująca sylwetka Stadionu Narodowego. W tym miejscu poznaliśmy początki Warszawy i jej położenie geograficzne. Następnie odbyliśmy trzygodzinny spacer po warszawskim Starym Mieście. Po jego powrocie zakwaterowaliśmy się w hostelu a potem w bufecie na terenie Zamku Królewskiego zjedliśmy obiadokolację. Wieczór wypełniła wizyta w teatrze Roma na musicalu „Piloci”. To opowieść o polskiej historii lat 30. i 40. XX wieku ukazana przez pryzmat losów polskich lotników biorących udział w bitwie o Anglię. Późnym wieczorem powróciliśmy do hostelu i prawie natychmiast poszliśmy spać.

W niedzielę po śniadaniu (znowu Zamek Królewski) wyruszyliśmy do Wilanowa. Nasz dojazd do pałacu Jana III Sobieskiego trochę utrudnił rozgrywany tego dnia Maraton Warszawski. Z tego powodu stołeczna komunikacja miejska stanęła na głowie. Mieliśmy za to okazję obserwować przez chwilę maratończyków z całego świata. Z lekkim opóźnieniem dotarliśmy do celu. Podzieleni na dwie grupy (według klas) zwiedziliśmy wilanowski pałac realizując przy okazji zajęcia edukacyjne „Na sarmackim dworze”. Następnie wykorzystując wspaniałą pogodę pospacerowaliśmy po pałacowych ogrodach. Po powrocie zjedliśmy obiad a potem wyruszyliśmy na kolejną wycieczkę po Warszawie. Wieczorem chętni mogli wziąć udział w studenckiej mszy św. odprawionej w akademickim kościele pw. Św. Anny.

Bardzo pracowity poniedziałek wypełniła nam wizyta w Sejmie, zwiedzanie Łazienek Królewskich oraz odwiedziny Muzeum Powstania Warszawskiego. Ostatni dzień wycieczki spędziliśmy w Centrum Nauki Kopernik. W ciągu kilku godzin mogliśmy samodzielnie przeprowadzić wiele eksperymentów z różnych dziedzin fizyki. Na zakończenie pobytu w CNK razem z rówieśnikami z innych polskich szkół prowadzonych przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe wzięliśmy udział w uroczystym odsłonięciu eksponatu „Idealna (a)symetria”, którego sponsorem było STO. Działo się to w ramach obchodów 30-lecia Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Po powrocie do hostelu i zabraniu bagaży udaliśmy się na dworzec Warszawa Centralna.  Ostatnim akcentem wycieczki był dwugodzinny pobyt w „Złotych Tarasach”,  w czasie którego mogliśmy zrobić niewielkie zakupy i zjeść posiłek. Do Tarnowa wróciliśmy pociągiem Pendolino kilka minut po dwudziestej pierwszej. A w środę rano znaleźliśmy się znowu w szkole. Wycieczka do Warszawy na długo pozostanie w naszej pamięci, nie tylko ze względu na wyjątkowo ładną panującą przez wszystkie dni naszego pobytu.
Kategorie:
Archiwum, gimnazjum, Galeria
Autor:
sekretariat
SSP2 Godło Rzeczpospolitej Polskiej Społeczne Towarzystwo Oświatowe