Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2

Sobota w Beskidzie Wyspowym

09 pażdziernika 2021

W drugą sobotę października odbyła się trzecia z kolei górska wycieczka przeznaczona dla szkolnych entuzjastów wędrowania. Tym razem wśród uczestników przeważali absolwenci i rodzice absolwentów. Nie zabrakło też oczywiście aktualnych uczniów. Terenem sobotniej eskapady uczyniliśmy Beskid Wyspowy, a konkretnie jego najwyższy szczyt czyli Mogielicę. W rześki, słoneczny poranek dotarliśmy busem na Przełęcz Chyszówki, zwaną też czasem Przełęczą Rydza-Śmigłego. To na pamiątkę toczonych tutaj pod koniec 1914 r. walk pierwszej wojny światowej. Z przełęczy ruszyliśmy zielonym szlakiem w stronę widocznej na szczycie wieży. Początkowo nieznacznie pod górę, z czasem coraz stromiej. Po ponad godzinie dotarliśmy do dużej polany z której rozlegała się doskonała panorama. Widać było szczyty Beskidu Wyspowego, Gorców, Tatry i leżącą w Beskidzie Żywieckim Babią Górę. Po chwili przerwy udaliśmy się na szczyt. Niestety wejście na wieżę nie było możliwe, ponieważ w tej chwili jest ona uszkodzona. Najprawdopodobniej w przyszłym roku stanie na wierzchołku nowa wieża widokowa. Swoje oczy mogliśmy nacieszyć widokami na znajdującej się tuż pod wierzchołkiem (od południowej strony) małej polanie. Stoi na niej krzyż wzorowany na pastorale Jana Pawła II. W tym miejscu zorganizowaliśmy dłuższy postój. Pomimo dość mocnego wiatru mieliśmy dobre warunki do odpoczynku. Osłaniały nas buki, porastające z trzech stron polankę a słońce dodatkowo ogrzewało swymi promieniami. Ze szczytu zeszliśmy niebieskim szlakiem do Jurkowa. Tam oczekiwał na nas bus. Cały czas towarzyszyła nam doskonała pogoda. Wczesnym popołudniem wróciliśmy do Tarnowa. Ciekawe, kiedy odbędzie się kolejna wycieczka?

Kategorie:
Turystyka, Aktualności
Autor:
SSP2
Godło Rzeczpospolitej Polskiej