25.09.2022 Niedziela w Beskidzie Sądeckim

25 września 2022

Turystyczna inauguracja nowego roku szkolnego odbyła się tym razem w niedzielę 25 września. Wczesnym rankiem grupa zapalonych szkolnych turystów wyruszyła busem w stronę Krynicy. Wśród uczestników znaleźli się uczniowie, absolwenci, nauczyciele i rodzice. Trasa przejazdu wiodła przez Tuchów, Bobową i Grybów. Po niespełna dwóch godzinach wysiedliśmy w centrum Krynicy. Stamtąd zielonym szlakiem wspięliśmy się na Przełęcz Krzyżową. Zbiega się tu kilka szlaków turystycznych. My pożegnaliśmy się z zielonym i pomaszerowaliśmy niebieskim, któremu towarzyszył żółty.  Ktoś zauważył, że to barwy Ukrainy. Łagodnym podejściem przez las i rozłożyste polany z widokiem na Beskid Niski z jednej i szczyt Jaworzyny z drugiej, dotarliśmy do górnej stacji wyciągu krzesełkowego na Słotwinach. Od kilku lat atrakcją tego miejsca jest widokowa drewniana ścieżka w koronach drzew. My zorganizowaliśmy sobie w tutaj przerwę śniadaniową. Z uwagi na wczesną jeszcze porę uniknęliśmy tłumów, które zazwyczaj zjawiają się tu w czasie weekendu. Po posileniu skierowaliśmy się w stronę wierzchołka Runku. Po chwili szlak żółty skręcił w prawo, a nasza ścieżka znakowana na niebiesko w lewo. Powoli podchodziliśmy po grzbiecie w stronę szczytu. Tuż przed nim dołączyły do nas czerwone znaki Głównego Szlaku Beskidzkiego. Po pamiątkowej fotografii na Runku ruszyliśmy na wschód na Jaworzynę Krynicką - najwyższy szczyt tej części Beskidu Sądeckiego. Dotarliśmy tam po godzinie. Kolejną godzinę wykorzystaliśmy na odpoczynek i uzupełnianie utraconych kalorii w licznych tutaj punktach gastronomicznych. Ostatnim turystycznym etapem wycieczki było zejście na parking w dolinie Czarnego Potoku, przy dolnej stacji kolejki gondolowej na Jaworzynę. Zajęło nam to nieco ponad pół godziny. Bus już czekał. Po kolejnych dwóch godzinach dotarliśmy do Tarnowa.  Inauguracja nowego sezonu wypadła okazale. Ciekawe, gdzie wybierzemy się następnym razem?

Turystyka, Aktualności