IX Ponadgimanzjalny Konkurs Wiedzy o Górach „Pieniny”

22 marca 2018

W dniu 22 marca 2018 r. w budynku Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie odbyła się  dziewiąta edycja Konkursu Wiedzy o Górach przeznaczonego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Cieszący się od lat dużą popularnością konkurs zorganizował jak zawsze nasz Oddział wraz ze Społecznym Gimnazjum Matematyczno – Przyrodniczym STO w Tarnowie. Patronat nad imprezą objęli ponownie:  Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego, Roman Łucarz - starosta Powiatu Tarnowskiego oraz Wojciech Szarota - Prezes ZG PTT. Do konkursowych zmagań przystąpili przedstawiciele ośmiu szkół ponadgimnazjalnych lub działających w nich szkolnych kół turystycznych. W tym roku wszystkie  trzyosobowe drużyny reprezentowały  Tarnów lub powiat tarnowski. Liczba uczestniczek była prawie taka sama jak liczba uczestników. W poprzednich latach dominowały zdecydowanie dziewczęta. Konkurs zaszczyciła swoją obecnością Kinga Buras – prezes naszego Oddziału. Tematyka konkursowych zmagań dotyczyła (po raz pierwszy w historii) Pienin. Składające się z przewodników górskich jury przygotowało dla uczestników pisemny test. Wśród zawartych w nim czterdziestu dwóch pytań, nie brakowało zagadnień z topografii, historii, fauny, flory, ochrony przyrody czy hydrologii tego pięknego chociaż niewielkiego pasma górskiego. Przewodniczącym jury był Bogusław Furtek. Pomagali mu ponadto: Teresa Dumańska, Renata Gruca – Nowak, Artur Marć i Janusz Foszcz. Na rozwiązanie testu uczestnicy mieli 60 minut. Utracone w czasie wysiłku intelektualnego kalorie startujący mogli uzupełnić czekoladowymi wafelkami oraz sokiem pomarańczowym.

Następnie do pracy przystąpili jurorzy. Po sprawdzeniu wszystkich testów okazało się, że podobnie jak w poprzednich edycjach najlepsi uczestnicy wykazali się doskonałą znajomością zagadnień związanych z tematem konkursu. Laureatów dzieliły niewielkie różnice punktowe. Zwycięzcą konkursu okazała się Irena Kinzerska reprezentująca SK PTT Nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie. Na kolejnych stopniach podium stanęli koledzy z drużyny Ireny: Patryk Gruszowski i Jakub Wojtarowicz. Tuż za podium uplasowali się: Jakub Pypeć z LO im. M. Kopernika w Tuchowie, Patrycja Mucha z ZSOiZ w Ciężkowicach oraz Jakub Niećko z I LO w Tarnowie.
W klasyfikacji drużynowej zwycięstwo wywalczyła (tym razem zdecydowanie) ekipa SK PTT Nr 1 z Tarnowa, wyprzedzając zespół  LO w Tuchowie oraz drużynę ZSOiZ w Ciężkowicach. Podium drużynowe było więc takie samo jak w poprzednim roku. Czwarte miejsce przypadło w udziale zespołowi z I LO w Tarnowie a piąte ekipie z tarnowskiego VII LO.

W uznaniu trudu włożonego w przygotowanie do konkursu i uzyskanych bardzo dobrych wyników, jury postanowiło nagrodzić dziesięć osób z najlepszymi rezultatami oraz trzy najlepsze drużyny. Wyróżnieni otrzymali, dyplomy, przewodniki, mapy i książki a także cenne nagrody rzeczowe związane z turystyką górską. Zostały one ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Pieniński Park Narodowy, wydawnictwa Bezdroża i Compass oraz Urzędy Gmin w Krościenku nad Dunajcem i  Szczawnicy. Redakcja Magazynu Turystyki Górskiej „npm” ufundowała dla zwycięzcy prenumeratę czasopisma.  Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki oraz materiały reklamowo-edukacyjne przesłane przez darczyńców. Tematem przyszłorocznej edycji konkursu będzie Beskid Żywiecki.
sekretariat