LEKCJA HISTORII I PATRIOTYZMU

17 września 2011

W sobotę 17 września uczniowie klasy pierwszej i trzeciej wzięli udział w zwiedzaniu studyjnym obozu koncentracyjnego Auschwitz - największego ośrodka nazistowskiej eksterminacji. Pierwszym miejscem które zobaczyliśmy był obóz macierzysty - Auschwitz I. Do niego właśnie przybył 14 czerwca 1940 roku, pierwszy transport więźniów. Wszyscy pamiętaliśmy, że wyruszył on z Tarnowa. Pani przewodnik opowiadając nam o historii powstania i działalności obozu, codziennym życiu więźniów oraz okrucieństwie oprawców pokazała nam bloki obozowe oraz zbiory muzealne. Każdy z nas w ciszy słuchał opowieści, które poruszały naszą wrażliwość i tworzyły w wyobraźni - obraz tego miejsca sprzed lat. Po krótkiej przerwie pojechaliśmy do Birkenau (Brzezinki), by tam przekonać się o skali dramatu, który rozegrał się tu w czasie II wojny światowej i oddać hołd zamordowanym tu więźniom. Ten wyjazd poszerzył nie tylko nasze wiadomości z historii, ale zmusił do refleksji nad okropieństwem wojny i pozwolił zrozumieć poezję Różewicza czy prozę Nałkowskiej. Nie można powiedzieć, że mieliśmy fajną sobotnią wycieczkę ,ale na pewno był to wyjazd pouczający i zmuszający nas do zastanowienia się i docenienia poświęcenia tych wszystkich, którzy tutaj zginęli będąc niejednokrotnie w naszym wieku.

Archiwum, gimnazjum, Galeria