MUZEUM – MIEJSCE NIEZWYKŁE

29 kwietnia 2014
Muzeum to niezwykłe miejsce o czym mogli się przekonać uczniowie klasy III, którzy w drugim semestrze kilkakrotnie odwiedzali tę placówkę.

Najpierw zwiedzili wystawę ,,To właśnie Tarnów -Wielcy Tarnowianie’’. Zobaczyli na niej najcenniejsze zabytki ilustrujące historię naszego miasta od tej najdawniejszej, reprezentowanej przez znaleziska archeologiczne do bliższej współczesności, ilustrowanej przez dokumenty. Duże zainteresowanie budziła makieta dawnego miasta, która pokazywała rozwój terytorialny Tarnowa. Potem każdy uczeń mógł przymierzyć szyszak, poczuć jak ciężkie są dyby czy spróbować pisać gęsim piórem.

Druga wizyta wiązała się ze zwiedzaniem interaktywnej wystawy ,,Nauki dawne i niedawne’’. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach uczniowie mogli przeprowadzać różne eksperymenty naukowe np. związane z ruchem fal świetlnych i głosowych czy z astronomią. W części nazwanej ,,Między bitem i abakiem’’ mogli posługiwać się modelami różnych przyrządów liczących.

Trzecie spotkanie odbyło się w ratuszu pod hasłem ,,Zgaduj zgadula, w której ręce złota kula- gry i zabawy staropolskie’’. Uczniowie dowiedzieli się czym zajmowali się ich rówieśnicy w dawnych czasach, jakie były ich ulubione formy rozrywki. Największe emocje wzbudzało przymierzanie strojów z dawnej epoki. Zajęcia zakończono w ,,AKADEMII POD MASZKARONEM’’ gdzie każdy wykonał swój portret ,,z cienia’’.

Różnorodność tematów i form prezentacji, ciekawe zadania sprawiają, że muzeum jest jednym z ciekawszych miejsc w naszym mieście, które warto odwiedzać. Dla uczniów klasy III tego typu zajęcia stanowią doskonałą podbudowę do nauki historii w klasie IV i rozwoju zainteresowań.