niezwykły gość

29 kwietnia 2014

W roku szkolnym 2011/2012 uczniowie obecnej klasy III rozpoczęli swoją przygodę w Świerszczykowym Klubie Pożeraczy Liter. W ciągu kolejnych lat nauki  przeczytali mnóstwo książek (czego dowodem są prowadzone przez nich lekturniki), kilkakrotnie odwiedzali Miejską Bibliotekę Publiczną, uczestniczyli w licznych konkursach recytatorskich, projektach klasowych i szkolnych promujących czytelnictwo. Na zakończenie trzyletniego etapu nauczania zaprosili do szkoły niezwykłego gościa. 29 kwietnia odwiedziła nas Barbara Gawryluk. Jest ona tłumaczką i dziennikarką radiową (w Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci ,,Alfabet’’). Pisze również książki dla dzieci i młodzieży.

Podczas spotkania pani Barbara Gawryluk opowiadała  dzieciom o swojej pracy, która jest przysłowiową kopalnią pomysłów do pisania książek . Wszyscy z ogromnym zaciekawieniem i wzruszeniem słuchali, czytanych przez autorkę, fragmentów ,,Dżoka’’ . Poznali również historię Baltica bohatera książki pt. ,,Baltic, pies, który płynął na krze’’. Wśród zaprezentowanych książek znalazły się jeszcze ,,Owocowe bajki’’, ,,W Zielonej Dolinie’’ i ,,Mali bohaterowie’’. Nie zabrakło również serii książek o Kaktusie – sympatycznym rudym kundelku. Okazało się, że niektóre z tych książek są już znane naszym uczniom, kilkoro z nich przygotowało do nich ilustracje. Pani Barbara, poproszona o wybór najładniejszej, miała duży dylemat. W końcu wybrała pracę Kuby z klasy III, który w nagrodę otrzymał książkę o dzielnym świstaku Gwizdku ze specjalną dedykacją. Potem był czas na zadawanie pytań. Dzięki wyczerpującym odpowiedziom Barbary Gawryluk poznaliśmy jej upodobania czytelnicze z dzieciństwa, ulubione formy spędzania wolnego czasu czy plany dotyczące publikacji nowej książki. Miłą pamiątką tego spotkania dla każdego Pożeracza Liter z kl. I-III będzie kupiona książka i wpisana dedykacja autorki.

W podobnie miłej atmosferze przebiegało również spotkanie pani Barbary Gawryluk z uczniami kl. IV-VI. Tam z kolei, wspólnie ze słuchaczami, próbowała ustalić cechy dobrej książki, takiej, po którą najchętniej sięgają czytelnicy. Wzbudziła duże zainteresowanie, czytając fragmenty swojej książki pt. ,,Moje Bullerbyn’’. Na pewno wielu po nią sięgnie, tak jak i po inne pozycje tej autorki, przecież czytanie książek to ulubiona forma spędzania wolnego czasu inteligentnych ludzi (uczniów), a takich w naszej szkole nie brakuje.

Zaprezentowała książki przeznaczone dla trochę starszych czytelników; ,,Moje Bullerbyn’’, ,,Kolczyki Selmy’’, Dwa domy’’