Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

30 kwietnia 2010

W piątkowe przedpołudnie cała społeczność szkolna (uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej) zebrała się na sali gimnastycznej. Wszyscy mieli możliwość uczestniczenia w uroczystym apelu poświęconym 219-tej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie
I klasy gimnazjum przygotowali na tą okoliczność bardzo nietypowe przedstawienie. Zagadnienia historyczne zostały zaprezentowane w formie telewizyjnych wiadomości.
W zaimprowizowanym studiu, odpowiednio udekorowanym, najpierw pojawili się konferansjerzy a później przy dźwiękach rozpoczynających „Wiadomości TV” miejsce za biurkiem zajęła redaktorka prowadząca. W ciągu kilkunastu minut zaprezentowano wiele scenek związanych z omawianą epoką. Dziennikarze wiadomości przeprowadzili wywiad
z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim a także z przeciwnikami konstytucji czyli przedstawicielami stronnictwa hetmańskiego. Korespondenci z Paryża i Moskwy poinformowali zebranych o europejskich echach uchwalenia pierwszej polskiej ustawy zasadniczej. Jak w prawdziwych wiadomościach nie zabrakło sportu oraz prognozy pogody. Wielbiciele muzyki mogli posłuchać Listy Przebojów Patriotycznych z końca XVIII wieku.

Po raz pierwszy zagadnienia związane z konstytucją 3 maja zostały zaprezentowane
w naszej szkole w taki sposób. Widzowie gromkimi brawami podziękowali całemu zespołowi redakcyjnemu za występ. Przedstawienie wywarło na wszystkich duże wrażenie i z całą pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

Archiwum, gimnazjum, Galeria