09 września 2009

1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. W tym samym dniu obchodziliśmy też 70-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Kilka dni później, w poniedziałek 7 września mogliśmy lepiej poznać tamte czasy przenosząc się jakby w czasie. W tym bowiem dniu przybyli do naszej szkoły szczególni goście: pan Jerzy Rostkowski – autor książki „Rozkaz – Zapomnieć” a także jej wydawca - pan Krzysztof Dudek. Przez ponad godzinę pan Jerzy opowiadał nam o przedwojennym Tarnowie, stacjonującym w naszym mieście 16 Pułku Piechoty, kampanii wrześniowej oraz okresie okupacji w naszym mieście i jego najbliższych okolicach. Wiele informacji dotarło do nas po raz pierwszy. Wykładowi towarzyszyła bardzo ciekawa prezentacja multimedialna. Dzięki niej mogliśmy obejrzeć wiele archiwalnych zdjęć (sporo z nich nie było do tej pory publikowanych). Spotkanie minęło bardzo szybko i uświadomiło nam, że możemy być dumni z najnowszej historii Tarnowa oraz wojennej postawy jego mieszkańców. Z każdym rokiem zmniejsza się ilość bezpośrednich świadków wydarzeń II wojny światowej. Za kilkanaście lat obowiązek przekazywania tej wiedzy będzie spoczywał na nas i naszym pokoleniu. Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy jeden egzemplarz książki „Rozkaz – Zapomnieć” ze specjalną dedykacją autora.

Archiwum, gimnazjum, Galeria