SPOTKANIE Z MICHAŁEM RUSINKIEM

09 kwietnia 2014
Kim jest Michał Rusinek? Większość zapytanych odpowie – to były sekretarz Wisławy Szymborskiej. Oczywiście to prawda, ale oprócz tego jest on także wykładowcą na Wydziale Polonistyki UJ, tłumaczem z języka angielskiego, pisarzem, poetą.

Uczniowie klas I-III mieli okazję poznać osobiście tę wyjątkową osobę podczas spotkania, które odbyło się 9 kwietnia br. i zostało zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnowie. Od początku Michał Rusinek nawiązał ciepły i serdeczny kontakt z dziecięca publicznością. Najpierw poprosił ją o zdefiniowanie pojęcia tłumacz, następnie o wskazanie różnicy między poezją a prozą. W dalszej części spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać kilku wierszy w interpretacji autora, pochodzących z tomików „Wierszyki domowe" i „Wierszyki rodzinne'', okraszonych opowieściami i anegdotami z dzieciństwa. Na zakończenie spotkania pan Michał zaproponował dzieciom zabawę, która polegała na tym, że one odgrywały rolę dziennikarzy prasowych bądź telewizyjnych i mogły zadawać gościowi pytania. Dzięki temu wszyscy dowiedzieli się, jaka była jego ulubiona książka z dzieciństwa, ile czasu zajmuje mu napisanie jednej książki, gdzie najchętniej pisze i o czym, na czym polegała jego praca jako sekretarza, kiedy napisał swoją pierwszą książkę. Na każde pytanie pan Michał odpowiadał bardzo wyczerpująco i czasem zaskakująco. Oto bowiem na pytanie o ulubiony sport odpowiedział, że lubi leżeć na hamaku i ... ćwiczyć bicepsy, przewracając kartki czytanej książki zaś jego ulubione miejsce, w którym chętnie przebywa, to okolice lodówki (bo bardzo lubi jeść!). Po spotkaniu posiadacze książek poprosili go o dedykacje i autografy. Po powrocie do szkoły można było usłyszeć taki komentarz – Michał Rusinek to miły, sympatyczny człowiek z ogromnym poczuciem humoru. Niewątpliwie po takim spotkaniu większość jego uczestników sięgnie po książki takiego autora.