Święto Pułkowe – 29 maja 2016 r.

29 maja 2016

Na pamiątkę bitwy pod Murawą, która miała miejsce 28 maja 1920 roku został ustanowiony dzień święta 16 Pułku Piechoty w Tarnowie.

W kościele Księży Misjonarzy w Tarnowie, dawnym kościele garnizonowym 29 maja 2016 roku w niedzielę odbyło się już kolejne święto pułkowe. Msza święta rozpoczęła uroczystości. Następnie odbył się tuż przed kościołem apel pamięci, który został poświęcony żołnierzom tarnowskiego garnizonu z 16 Pułku Piechoty i 5 Pułku Strzelców Konnych (złożenie kwiatów i świateł pamięci). Po apelu nastąpiły okolicznościowe wystąpienia w sali w domu katechetycznym oraz śpiew patriotycznych pieśni. W tym miejscu pomiędzy wystąpieniami a śpiewem zgromadzonych Janek Parys uczeń pierwszej klasy z naszej szkoły w mundurze stylizowanym na mundur marszałka Józefa Piłsudskiego zaśpiewał pieśń „Rozkwitały pąki białych róż”. Uroczystości zakończyły się przemarszem pod pomnik przed Izbą Pamięci AK przy ul. Mościckiego, gdzie złożono wieńce i odśpiewano hymn państwowy.