Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2

Szkolne rekolekcje wielkopostne w Krakowie

30 marca 2014

W każdym roku w okresie Wielkiego Postu uczniowie polskich szkół uczestniczą w rekolekcjach. Mają one różne formy. Tradycją naszej szkoły są wyjazdowe „rekolekcje w górach”.  W tym roku jednak odstąpiliśmy od wieloletniej tradycji. W piątek,  28 marca 2014 roku wyruszyliśmy do  Krakowa do Domu Misjonarzy Kombonianów. Zanim dotarliśmy do celu, zatrzymaliśmy się w Łagiewnikach, gdzie najpierw zwiedziliśmy powstające Sanktuarium błogosławionego Jana Pawła II. W tej chwili dostępny jest tutaj jedynie dolny kościół tzw. Kościół Relikwii i kilka kaplic znajdujących się wokół niego. Główna część kościoła ma kształt ośmioboku. W jego centrum znajduje się ołtarz, w którym w szklanej szkatułce umieszczona została ampułka z krwią papieża. Na marmurowej posadzce umieszczono herby Jana Pawła II, Benedykta XVI i kardynała Stanisława Dziwisza. Na ścianach znalazły się obrazy przedstawiające Ojca Świętego wizytującego najbardziej znane sanktuaria maryjne na świecie. Następnie udaliśmy się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Ta ogromna bazylika powstała w związku z wielkim rozwojem kultu Miłosierdzia Bożego, który nastąpił po beatyfikacji (1993) i kanonizacji (2ooo) siostry Faustyny Kowalskiej. Budowla jest dwupoziomowa i może pomieścić 5000 wiernych. W dolnej części znajduje się pięć kaplic, będących darem kościoła: włoskiego, węgierskiego, niemieckiego, słowackiego oraz wiernych obrządku wschodniego (grekokatolików).


Wczesnym popołudniem przybyliśmy wreszcie do Domu Misjonarzy Kombonianów. Ojcowie przyjęli nas bardzo gościnnie. Jak sami później stwierdzili, nasza obecność sprawiła, że dom zakonny ożył.  Zostaliśmy zapoznani z regułami obowiązującymi w domu. Już wcześniej misjonarze podzielili nas na grupy, starając się, by w każdej znaleźli się uczniowie z różnych klas. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta.  Przygotowany grafik przewidywał dla każdej grupy jakieś zajęcia. Były to np. przygotowywanie jadalni do posiłków, zmywanie naczyń bezpośrednio po nich, przygotowywanie oprawy mszy św., itp. Aby było sprawiedliwie, każda grupa wykonywała zajęci wymiennie. Po zakwaterowaniu zjedliśmy obiad, a następnie udaliśmy się na poddasze by odbyć pierwszą katechezę z ojcem Maciejem.  Czytaliśmy fragmenty Pisma Świętego, dzieliliśmy się naszymi własnymi odczuciami co do poznanej treści tekstu i medytowaliśmy nad jego znaczeniem w naszym życiu.  Po kolacji wyruszyliśmy do kościoła Dominikanów, by wziąć udział w Misterium Męki Pańskiej. Pełni skupienia i skruchy zgłębialiśmy tajemnice ostatnich chwil życia Jezusa. Następnie odbyliśmy prawie godzinny nocny spacer po krakowskim Starym Mieście. Do Domu Kombonianów powróciliśmy przed północą.

Sobotę powitaliśmy poranną Jutrznią. Choć nie wszyscy byliśmy jeszcze przebudzeni, to z radością dołączyliśmy do śpiewu. Po śniadaniu przyszedł czas na kolejną katechezę. Oprócz modlitwy i rozmyślań, znalazł się także czas na czynny wypoczynek. Chłopcy, którzy już pierwszego dnia rywalizowali ze sobą podczas meczu piłki nożnej, znaleźli chwilę aby i w sobotnie południe pobiegać trochę za piłką na trawiastym boisku. Dziewczyny ochoczo ich dopingowały. W samo południe uczestniczyliśmy we mszy św., odprawianej przez czterech kapłanów. Wsród nich był również przedstawiciel Czarnego Lądu – ojciec Theotime Akpako z Beninu. Po obiedzie udaliśmy się do Domu Pomocy Społecznej, gdzie  mieliśmy okazję aby spotkać się z podopiecznymi a następnie udać się z nimi na spacer po Bulwarach Wiślanych. Z powrotem wróciliśmy wprost na kolację. Po niej mieliśmy krótką przerwę, po której w kaplicy zorganizowaliśmy adorację Najświętszego Sakramentu z modlitwą w  akompaniamencie gitary i afrykańskich bębnów. Równocześnie mieliśmy okazję do spowiedzi.

 

Niedziela (podobnie jak sobota) rozpoczęła się Jutrznią. Po śniadaniu i katechezie uczestniczyliśmy we mszy świętej. Po niej nadszedł czas pożegnania.  Tegoroczne rekolekcje wielkopostne z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci.

Autor:
admin
SSP2 Godło Rzeczpospolitej Polskiej Społeczne Towarzystwo Oświatowe