VI Gimnazjalny Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Górach „Beskid Śląski i Beskid Mały”

29 maja 2014

W czwartek 28 maja 2014 roku w budynku Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie odbyła się szósta edycja Gimnazjalnego Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Górach. Konkurs, którego początki sięgają 2009 roku, tradycyjnie organizowany jest przez naszą szkołę oraz tarnowski Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Honorowy patronat nad imprezą objęli, podobnie jak w poprzednich edycjach: Prezydent Miasta Tarnowa oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W bieżącym roku tematyka konkursu obejmowała po raz pierwszy dwa pasma górskie: Beskid Śląski i Beskid Mały. Chęć zmierzenia się z rywalami zgłosiło siedem zespołów reprezentujących tarnowskie gimnazja lub działające w nich szkolne koła turystyczne. Uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z trudnym, złożonym z czterdziestu pięciu pytań testem. Został on opracowany przez czteroosobowy zespół przewodników beskidzkich. Zespół ten pełnił jednocześnie rolę jury konkursu. Przewodniczyła mu Teresa Dumańska.

W czasie sześćdziesięciu minut  uczestnicy musieli wykazać się wiedzą dotyczącą topografii, hydrologii, etnografii i historii Beskidu Śląskiego i Małego. W teście nie zabrakło też pytań związanych z  ochroną środowiska
i bezpieczeństwem w górach. Zużyte podczas pracy umysłowej kalorie tradycyjnie można było uzupełnić posilając się drożdżówkami i sokiem owocowym. Po upływie regulaminowego czasu zawodnicy opuścili salę a do pracy przystąpiło jury. Po raz pierwszy w historii aby wyłonić zwycięzcę konieczne okazało się przeprowadzenie dogrywki. Po sprawdzeniu wszystkich prac okazało się bowiem, że dwoje uczestników uzyskało identyczny najwyższy wynik. W wyniku ustnej dogrywki zwycięstwo przypadło Irenie Kinzerskiej reprezentującej SK PTT Nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie. Wyprzedziła ona dwoje członków własnej drużyny: Maksymiliana Truchana oraz Gabrielę Adach.  Tuż poza podium znaleźli się członkowie drużyny naszego Koła Turystycznego „Perć” Czwarte miejsce zajęła bowiem Aleksandra Foszcz a piąte Daniel Grobecki. Na szóstej pozycji uplasowała się Sara Tütuncü z Gimnazjum Nr 9 w Tarnowie. W kategorii drużynowej podium okazało się być identyczne, jak w zeszłym roku. Bezkonkurencyjna okazała się ekipa indywidualnych zwycięzców czyli  SK PTT Nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie. Na następnych miejscach znalazły się drużyna KT „Perć” oraz ekipa reprezentująca naszą szkołę. Tuż za podium uplasowały się drużyny Gimnazjum Nr 4 i Gimnazjum Nr 9. Wyniki konkursu doskonale potwierdziły starą zasadę mówiącą o najlepszym poznawaniu gór. Poznawaniu… własnymi nogami.

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe związane z turystyką górską. Zostały one ufundowane przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, Urząd Miasta Tarnowa,  firmę HiMountain, wydawnictwa Rewasz i WiT oraz redakcję Magazynu Turystyki Górskiej „npm”. Dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne przekazane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oraz władze samorządowe: Andrychowa, Bielska-Białej, Szczyrku, Wadowic i Wisły.