VII Gimnazjalny Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Górach „Podhale i Spisz”

03 czerwca 2015

W środę 3 czerwca 2015 roku w budynku Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie odbyła się siódma edycja Gimnazjalnego Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Górach. Konkurs tradycyjnie organizowany jest przez naszą szkołę oraz tarnowski Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Honorowy patronat nad imprezą objęli jak zwykle: Prezydent Miasta Tarnowa oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W bieżącym roku tematyka konkursu obejmowała region Podhala oraz Spisza. O ile ta pierwsza kraina jest dość dobrze znana turystom, druga cały czas stanowi dla większości „terra incognita”. Być może był to powód mniejszej niż zwykle frekwencji. Do konkursu przystąpiło bowiem sześć zespołów reprezentujących tarnowskie gimnazja lub działające w nich szkolne koła turystyczne. Uczestnicy musieli zmierzyć się z trudnym, złożonym z trzydziestu pięciu pytań testem. Został on opracowany przez zespół przewodników beskidzkich, pełniący jednocześnie rolę jury konkursu. Przewodniczącą zespołu była Teresa Dumańska, a w jego skład wchodzili ponadto: Bernadeta Kwaśna, Artur Marć oraz Janusz Foszcz.

W czasie sześćdziesięciu minut  uczestnicy musieli wykazać się wiedzą dotyczącą topografii, hydrologii, etnografii i historii Podhala i Spisza. W teście nie zabrakło również pytań związanych z  ochroną przyrody i bezpieczeństwem w górach. Zużyte podczas pracy umysłowej kalorie tradycyjnie można było uzupełnić posilając się wafelkami i sokiem owocowym. Po upływie regulaminowego czasu zawodnicy opuścili salę a do pracy przystąpiło jury. Po sprawdzeniu wszystkich prac okazało się, że w kategorii indywidualnej całe podium przypadło gimnazjalistom reprezentującym Szkolne Koło PTT Nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie. Zwycięzcą okazał się Patryk Gruszowski. Wyprzedził on Weronikę Plebańczyk oraz Gabrielę Adach. Na czwartym miejscu uplasowali się ex aequo Krzysztof Jamroch reprezentujący KT „Perć” z Tarnowa oraz Jakub Kotecki z SGM-P STO w Tarnowie.. W kategorii drużynowej bezkonkurencyjna okazała się ekipa indywidualnych zwycięzców czyli  SK PTT Nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie. Drugie miejsce zajął zespół KT „Perć” z Tarnowa a trzecie żeńska drużyna z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Tarnowie. Obecność wśród zwycięzców drużyn reprezentujących koła turystyczne jeszcze raz potwierdza starą zasadę mówiącą o najlepszym poznawaniu gór. Poznawaniu… własnymi nogami.

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe związane z turystyką górską. Zostały one ufundowane przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, Urząd Miasta Tarnowa,  firmę HiMountain, wydawnictwa Rewasz i WiT oraz redakcję Magazynu Turystyki Górskiej „npm”.

Przyszłoroczna edycja konkursu poświęcona będzie Gorcom.