VII Ponadgimnzjalny Konkurs Wiedzy o Górach „Bieszczady”

31 marca 2016

W ostatnim dniu marca 2016 r. w budynku Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie odbyła się  siódma edycja Konkursu Wiedzy o Górach przeznaczonego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Tradycyjnie zorganizowała ją nasza szkoła wraz z tarnowskim Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Patronat nad imprezą objęli:  Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego, Roman Łucarz - starosta Powiatu Tarnowskiego oraz Józef Haduch - Prezes ZG PTT. Do konkursowych zmagań przystąpiło czternaście trzyosobowych zespołów reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne oraz szkolne koła turystyczne z Tarnowa i powiatu tarnowskiego. Przybyła również (jak zwykle) drużyna z Liceum Ogólnokształcącego z Sandomierza. Po raz pierwszy w historii naszego konkursu wśród uczestników przeważały zdecydowanie przedstawicielki płci pięknej. W bieżącym roku tematyka konkursowa obejmowała Bieszczady. Składające się z przewodników beskidzkich jury przygotowało dla uczestników pisemny test. Wśród zawartych w nim czterdziestu pytań, nie brakowało zagadnień z topografii, historii, fauny, flory, ochrony przyrody czy hydrologii Bieszczadów. Na czele konkursowego jury stała Teresa Dumańska. Pomagali jej ponadto: Renata Gruca - Nowak, Bernadeta Kwaśna, Artur Marć i Janusz Foszcz. Konkurs zaszczyciła swoją obecnością również Kinga Buras – prezes naszego Oddziału. Na rozwiązanie testu przewidziano 60 minut. Utracone w czasie intensywnego myślenia kalorie uczestnicy mogli uzupełnić konsumując przygotowane dla każdego wafelki oraz soki owocowe.

Po sprawdzeniu wszystkich testów okazało się, że podobnie jak w poprzednich edycjach najlepsi uczestnicy wykazali się doskonałą znajomością zagadnień związanych tematem konkursu. Laureatów dzieliły różnice jedno lub dwupunktowe. Zwycięzcą konkursu okazał się Maksymilian Truchan reprezentujący SK PTT Nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie. Na kolejnych stopniach podium stanęli Aleksander Kipiela z I LO w Tarnowie (a zarazem absolwent naszego gimnazjum) oraz Irena Kinzerska z drużyny zwycięzcy. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Maksymilian zajął w naszym konkursie drugie miejsce a Olek był czwarty. Tuż za podium uplasowały się  ex aequo Sylwia Klag z LO im. M. Kopernika w Tuchowie oraz Weronika Plebańczyk z SK PTT Nr 1 w Tarnowie. Kolejne miejsca przypadły w udziale Katarzynie Cygan z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I.J.Paderewskiego w Ciężkowicach oraz Paulinie Kawie i Magdalenie Gucwie z tuchowskiego LO. W klasyfikacji drużynowej podium było odzwierciedleniem ubiegłorocznego. Zwycięstwo wywalczyła ekipa SK PTT Nr 1 z Tarnowa, wyprzedzając zespół z LO w Tuchowie oraz ZSOiZ w Ciężkowicach. Czwarte miejsce przypadło drużynie I LO z Tarnowa zaś piąte zajęła ekipa z LO w Sandomierzu.

W uznaniu trudu włożonego w przygotowanie do konkursu i uzyskanych bardzo dobrych wyników, jury postanowiło nagrodzić aż jedenaście osób z najlepszymi rezultatami oraz trzy najlepsze drużyny. Wyróżnieni otrzymali, dyplomy, przewodniki, mapy i książki, a laureaci (pięć pierwszych miejsc) także nagrody rzeczowe związane z turystyką górską. Zostały one ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Bieszczadzki Park Narodowy oraz wydawnictwa Bezdroża i Compass. Redakcja Magazynu Turystyki Górskiej „npm” ufundowała dla zwycięzcy roczną prenumeratę czasopisma.  Pozostali uczestnicy otrzymali materiały reklamowo-edukacyjne przesłane przez Gminy: Cisna, Lutowiska i Ustrzyki Dolne. Kolejna edycja konkursu za rok. Jej tematem będą Karkonosze i Góry Stołowe.
Archiwum, gimnazjum, Galeria