Wycieczka do Bochni

27 kwietnia 2015

W dniu 23 kwietnia uczniowie kl.1-3 uczestniczyli w wycieczce do Bochni, do kopalni soli. Już od samego początku wszyscy zastanawiali się, co tam będziemy robić. W planie mieliśmy 4-godzinny pobyt pod ziemią. Po przyjeździe przywitały nas panie przewodniczki i podzieliły na dwie grupy. Ruszyliśmy do windy. Sam zjazd windą w 8-osobowych grupach wywołał u niektórych lekki stan zdenerwowania, co okazywali głośno krzycząc. Dość szybko zjechaliśmy pod ziemię na głębokość ok.200 m, trochę trzęsło, ale wszystkim się podobało.

Ledwo wysiedliśmy z wind usadowiliśmy się w wagonach podziemnej kolejki, która zawiozła nas na miejsce rozpoczęcia zwiedzania. Prezentacja multimedialna niezwykle zainteresowała każdego. Obrazy, które nagle ożywały i „mówiły do nas” sprawiały, ze dowiedzieliśmy się o tym kiedy powstała kopalnia, jak dawniej wydobywano sól, ciężko przy tym pracując. Dzięki tej prezentacji zobaczyliśmy jak wysadzano dynamitem skały i co się działo, gdy nagle korytarze zalewała woda. W kaplicy kopalnianej poznaliśmy legendy związane z ta najstarszą w Polsce kopalnią.  Na koniec naszej wędrówki spotkaliśmy się z duchem kopalni soli – bocheńskim Skarbnikiem. Każdy uczeń dostał od niego pamiątkę – woreczek soli ( w zamian za rysunek wykonany na zajęciach plastycznych). Miłym zaskoczeniem zwiedzania była zabawa na mini-placu zabaw, gra w piłkę na wielkiej podziemnej sali gimnastycznej oraz zakup pamiątek. Wycieczka nam się bardzo udała. Myślimy, ze na długo zapadnie w pamięci każdego dziecka.