Wycieczka do obozu Auschwitz-Birkenau

31 maja 2011

Dnia 31 maja 2011r. uczniowie klasy I i III naszego gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Oświęcimia. Opiekunami grupy były pani Zofia Skrobot - Uszko i pani Bogumiła Buczak. Celem wyjazdu było zwiedzenie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau.
Jadąc zastanawialiśmy się jak takie muzeum może wyglądać. O dokonanych w tym miejscu zbrodniach wiedzieliśmy z książek, filmów lub opowieści. Na miejscu przywitał nas pan przewodnik, z którym udaliśmy się na zwiedzanie. Nasze kroki skierowaliśmy w kierunku głównej bramy na której widnieje napis ARBEIT MACHT FREI. To właśnie ta brama oddzielała rozległe tereny obozu zagłady od normalnego świata. Do dnia dzisiejszego zachowały się tutaj autentyczne poobozowe bloki, baraki, wieże strażnicze. Na terenie muzeum zwiedziliśmy miejsca, gdzie zobaczyć mogliśmy tysiące przedmiotów o bardzo szczególnym charakterze i symbolice. Zobaczyliśmy rzeczy przywiezione przez ludzi zesłanych do Auschwitz bezpośrednio na zagładę, jak i tych, których Niemcy zmusili do niewolniczej pracy. Tysiące przedmiotów codziennego użytku, takich jak: naczynia, buty, okulary, szczotki, grzebienie zrobiły na nas ogromne wrażenie. Z kolei przedmioty obozowe oraz więźniarskie przybliżyły nam codzienne życie więźniów. Należą do nich: więźniarskie pasiaki, drewniane saboty, miski, sprzęt wyposażenia bloków i baraków w których mieszkali więźniowie.
Podczas zwiedzania zobaczyliśmy również takie miejsca jak: cela Maksymiliana Kolbe, czy krematorium i komorę gazową. Następnie busem udaliśmy się do położonej 3 km od macierzystego obozu Brzezinki. Tutaj zwiedzaliśmy drewniane baraki, które zamieszkiwali więźniowie. Na zakończenie obejrzeliśmy film, który pokazywał moment wyzwolenia obozu w Oświęcimiu.
Po pożegnaniu się z panem przewodnikiem udaliśmy się w drogę powrotną. Myślę, że wyjazd do tak szczególnego miejsca jakim jest Muzeum w Oświęcimiu wszystkim zapadnie głęboko w pamięci. To doskonała lekcja historii dla nas wszystkich.

Archiwum, gimnazjum