Wycieczka do Skansenu i Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu

03 pażdziernika 2012

3 października klasy 1-3 pojechały na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę . W planach mieliśmy zwiedzanie Skansenu i Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu. Mimo deszczowej pogody humory nam dopisywały i udało się zrealizować plany.

Zobaczyliśmy jak wyglądało miasto galicyjskie pod koniec XIX wieku. Oglądnęliśmy repliki domów mieszczańskich, ratusza, karczmy i remizy strażackiej . Dzieci szczególnie zaciekawiła stara apteka, zakład fotograficzny, krawiecki, fryzjerski i poczta. Każdy mógł zobaczyć jak pracowali dawni rzemieślnicy.

Druga część wycieczki przebiegła w plenerze. Skansen położony jest w pięknym, rozległym parku. Idąc alejkami zwiedziliśmy stare zabudowania gospodarcze, kurną chatę, stary dwór i cerkiew. Szczególne zainteresowanie wśród dzieci wzbudziła szkoła sprzed II wojny światowej. Zobaczyły wystrój dawnych klas, dyscyplinę, fartuszki szkolne i posłuchały ciekawych opowieści pani przewodniczki.
Ta jesienna wycieczka pozwoliła nam przenieść się na chwilę w odległą, ale jakże ciekawą przeszłość.