Wycieczka do Zalipia i Szczucina

24 kwietnia 2012

24 kwietnia klasy młodsze uczestniczyły w wycieczce do Zalipia i Szczucina. Zalipie to wieś położona na Powiślu Dąbrowskim, której osobliwością jest pielęgnowany z pokolenia na pokolenie zwyczaj malowania domów i wnętrz mieszkalnych w oryginalne motywy kwiatowe.

Dzieci uczestniczyły w warsztatach w Domu Malarek.

Własnoręcznie wykonały pędzelki z gałązek brzozowych i próbowały malować nimi zalipiańskie wzory. Ozdabiały również drewniane łopatki kwiatowymi motywami. Wszyscy z zachwytem podziwiali zgromadzoną w Donu Malarek ekspozycję sztuki ludowej oraz bogato zdobioną ceramikę.
Następnie udaliśmy się do najstarszego w Zalipiu malowanego domu „Zagrody Felicji Curyłowej". Jej wnuczka ciekawie opowiadała zarówno o swojej babci jak i jej działalności. Mogliśmy podziwiać tą starą chatę oglądając jej malowane ściany, sufity, stary piec oraz pamiątki po tej artystce.
Druga część wycieczki to zwiedzanie Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Zgromadzono tam unikatową ekspozycję zabytkowych maszyn drogowych, jak walce parowe, kotły, lokomobile i urządzenia drogowe.
W budynku w kształcie przęsła mostu można oglądać największy, liczący się na świecie zbiór zabytkowych narzędzi drogowych oraz ciekawą ekspozycję przedstawiającą pracę na drodze.
Dzieci obejrzały również krótkie filmy animowane przypominające tematykę bezpieczeństwa na drodze.
Wycieczka była bardzo udana i wszyscy z uśmiechem wrócili szczęśliwie do Tarnowa.