X Gimnazjalny Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Górach „Tatry Polskie”

07 czerwca 2018

W czwartek 7 czerwca 2018 roku w budynku Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie spotkali się uczestnicy Gimnazjalnego Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Górach. Tradycyjnie organizuje go nasza szkoła wspólnie ze tarnowskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Tegoroczna edycja była małym jubileuszem ponieważ konkurs odbył się po raz dziesiąty. Tak się złożyło, że był to zarazem ostatni konkurs przeznaczony dla gimnazjalistów. Od przyszłego roku impreza będzie adresowana do uczniów szkół podstawowych. Będą w niej mogli wystartować oczywiście przedstawiciele ostatniego rocznika gimnazjalistów. Honorowym patronatem podobnie jak w poprzednich latach objęli konkurs: Roman Ciepiela - Prezydent Miasta Tarnowa oraz Wojciech Szarota - Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Tematyką jubileuszowych zmagań  były Tatry Polskie. Do konkursu przystąpiło siedem zespołów reprezentujących tarnowskie gimnazja lub działające w nich szkolne koła turystyczne. Uczestnicy musieli zmierzyć się z dość trudnym, złożonym z czterdziestu pytań testem. Został on opracowany przez zespół przewodników górskich. Autorzy pytań pełnili równocześnie funkcję jurorów. W skład jury wchodzili: Teresa Dumańska, Renata Gruca – Nowak, Janusz Foszcz oraz Artur Marć. Konkurs zaszczyciła też swoją obecnością pani Kinga Buras – prezes naszego Oddziału.

W czasie sześćdziesięciu minut  uczestnicy musieli wykazać się wiedzą dotyczącą topografii, hydrologii, etnografii i historii polskiej części Tatr. W teście umieszczono również pytania związane z ochroną przyrody i bezpieczeństwem w górach. Zużyte podczas pracy umysłowej kalorie tradycyjnie można było uzupełnić posilając się wafelkami i sokami owocowym. Po upływie regulaminowego czasu zawodnicy opuścili salę a do pracy przystąpiło jury. Po sprawdzeniu wszystkich prac okazało się, że w kategorii indywidualnej zwycięzcą został Artur Skrzypczak reprezentujący dawne Gimnazjum nr 4 w Tarnowie. Kolejne miejsca zajęli gimnazjaliści reprezentujący Szkolne Koło PTT Nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie: Anita Starzec, Magdalena Pokorna oraz Filip Krasoń. Na piątym miejscu uplasował się Kacper Fido z drużyny naszego gimnazjum. A tuż za nim kolejni nasi uczniowie -  Bartek Janda oraz Marysia Niedbała. Warto podkreślić, że całe grono laureatów wykazało się dużą wiedzą a zdobywców poszczególnych miejsc dzieliły różnice jednopunktowe. W uznaniu włożonego w przygotowanie do konkursu trudu, jury wyróżniło nagrodami jeszcze cztery osoby z wysokimi wynikami. Byli wśród nich nasi koledzy – reprezentujący KT „Perć”: Filip Kocoł, Miłosz Kocik i Albert Skolmowski. W kategorii drużynowej bezkonkurencyjna okazała się ekipa SK PTT Nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie. Drugie miejsce zajął zespół naszego gimnazjum a trzecie drużyna naszego Koła Turystycznego „Perć”. Trzecie miejsce „Perci” może wydawać się słabym rezultatem, ale należy pamiętać, że ekipa była mocno osłabiona, gdyż ubiegłoroczny zwycięzca indywidualny – Bruno Wikarjak startował (z sukcesem) w tym samym czasie w Konkursie Geograficznym.

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe związane z turystyką górską. Zostały one ufundowane przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, Urząd Miasta Tarnowa, Tatrzański Park Narodowy, Starostwo Tatrzańskie, wydawnictwa Rewasz i WiT oraz redakcję Magazynu Turystyki Górskiej „npm”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki przekazane przez Gminę Bukowina Tatrzańska.

Przyszłoroczna edycja konkursu poświęcona będzie Beskidowi Wyspowemu.

sekretariat