X Ponadgimnzjalny Konkurs Wiedzy o Górach „Beskid Żywiecki”

29 marca 2019
W dniu 27 marca 2019 r. w budynku Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie odbyła się  dziesiąta edycja Konkursu Wiedzy o Górach przeznaczonego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Cieszący się od lat dużą popularnością konkurs zorganizowała jak zawsze nasza szkoła wraz z tarnowskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Patronat nad imprezą objęli:  Anna Pieczarka – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Roman Łucarz - starosta Powiatu Tarnowskiego oraz Wojciech Szarota - Prezes ZG PTT. Do konkursowych zmagań przystąpili przedstawiciele siedmiu szkół ponadgimnazjalnych lub działających w nich szkolnych kół turystycznych. Drużyny reprezentowały szkoły z Tarnowa i powiatu tarnowskiego ale jedna osoba przybyła na konkurs z krakowskiego Liceum Pijarów. W tym roku po raz pierwszy od wielu lat wśród uczestników przeważali (chociaż nieznacznie) panowie. Konkurs zaszczyciła swoją obecnością Kinga Buras – prezes tarnowskiego Oddziału PTT. Tematyka konkursowych zmagań dotyczyła tym razem Beskidu Żywieckiego. Składające się z przewodników górskich jury przygotowało dla uczestników pisemny test. Wśród zawartych w nim trzydziestu czterech pytań nie brakowało zagadnień z topografii, historii, fauny, flory, ochrony przyrody czy hydrologii Beskidu Żywieckiego. Przewodniczącym jury była Teresa Dumańska. Pomagali jej ponadto: Renata Gruca – Nowak, Artur Marć i Janusz Foszcz. Na rozwiązanie testu uczestnicy mieli 60 minut. Utracone w czasie wysiłku intelektualnego kalorie startujący mogli uzupełnić czekoladowymi wafelkami oraz wodą mineralną.

Następnie do pracy przystąpili jurorzy. Po sprawdzeniu wszystkich testów okazało się, że podobnie jak w poprzednich edycjach najlepsi uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością zagadnień związanych z tematem konkursu. Laureatów dzieliły niewielkie różnice punktowe. Zwycięzcą okazała się Weronika Plebańczyk reprezentująca SK PTT Nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie. Na kolejnych stopniach podium stanęli jej koledzy z drużyny: Jakub Wojtarowicz (w ubiegłym roku zajął III miejsce) i Robert Wolak. Czwarte miejsce (podobnie jak przed rokiem) zajął Jakub Pypeć z LO im. M. Kopernika w Tuchowie zaś piąte Paulina Oleksowicz z ZSOiZ w Ciężkowicach. Na kolejnych pozycjach uplasowali się: Bruno Wikarjak (ubiegłoroczny absolwent naszego gimnazjum) z I LO w Tarnowie, Patrycja Mucha z ZSOiZ w Ciężkowicach oraz ex aequo Wiktoria Brzychczy z V LO w Tarnowie i Weronika Gieniec z LO w Tuchowie. W klasyfikacji drużynowej zwycięstwo wywalczyła (zdecydowanie) ekipa SK PTT Nr 1 z Tarnowa, wyprzedzając zespół ZSOiZ w Ciężkowicach oraz drużynę LO im. M. Kopernika w Tuchowie.

W uznaniu trudu włożonego w przygotowanie do konkursu i uzyskanych bardzo dobrych wyników, jury postanowiło nagrodzić dwanaście osób z najlepszymi rezultatami oraz trzy najlepsze drużyny. Wyróżnieni otrzymali, dyplomy, przewodniki, mapy i książki a także cenne nagrody rzeczowe związane z turystyką górską. Zostały one ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Babiogórski Park Narodowy, , Starostwo Powiatowe w Żywcu, wydawnictwa Bezdroża i Compass oraz Urząd Gminy Zawoja. Redakcja Magazynu Turystyki Górskiej „npm” ufundowała dla zwycięzcy półroczną prenumeratę czasopisma.  Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki oraz materiały reklamowo-edukacyjne przesłane przez darczyńców. Tematem przyszłorocznej edycji konkursu będzie Beskid Śląski i Beskid Mały.

Archiwum, gimnazjum, Galeria
sekretariat