ZIELONA SZKOŁA KLAS I – III W SIDZINIE

20 czerwca 2012

Po czterech latach znów zielona szkoła w Sidzinie, malowniczej miejscowości położonej w Beskidach. Od pierwszych chwil pobytu uczniowie zostali otoczeni opieką wychowawców z Domu Wczasów Dziecięcych, którzy pomogli przenieść walizki w strugach deszczu, rozpakować je, a następnie zapoznali z regulaminem pobytu w ośrodku, jak też rozkładem pomieszczeń. Chociaż tydzień zapowiadał się deszczowy nie brakowało atrakcji. Cele edukacyjne realizowane były podczas wielu wycieczek. Najpierw spacer po okolicznych wzgórzach, podczas którego uczniowie rozpoznawali poznane w szkole rośliny, a także mieli możliwość usłyszenia echa. Zwiedziliśmy skansen w Zubrzycy, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach „Jak to ze lnem było". Oj, nie łatwo było otrzymać wiązkę włókna lnianego z suchych patyków, nie łatwo. Wycieczka do pasieki dostarczyła wielu cennych informacji o życiu pszczół. Byliśmy też w Parku Miniatur w Inwałdzie. Rozpoznawaliśmy różne budowle z całego świata oraz najbardziej znane z Polski. Mieliśmy tam też wiele atrakcji: jazda samochodzikami, spływ na pontonie, zjeżdżalnie oraz niekończące się ścieżki labiryntu. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Wadowice, miejsce urodzin papieża Jana Pawła II. Widzieliśmy jego rodzinny dom, zwiedziliśmy ekspozycję poświęconą jego życiu. Jedliśmy też kremówki.
Podczas warsztatów uczniowie zgłębiali sztukę bibułkarstwa, a także wykonali zwierzątka z sianka. Odbyły się też turnieje sportowe: piłki nożnej, twistera i piłkarzyków.
Bardzo ciekawie spędzaliśmy wieczory. Było ognisko, pieczenie kiełbasy i konkurs śpiewania piosenek. Na dyskotece zostali wybrani królowie i królowe. Odbył się również pokaz mody w strojach etnicznych, retro, współczesnych, bardzo oryginalnie skomponowanych. Emocji dostarczały nam również oglądane mecze reprezentacji Polski podczas Euro 2012. Czas spędzony na zielonej szkole to również okazja do umocnienia więzi koleżeńskich, nauki nowych zabaw i piosenek, ale także wykazania się samodzielnością w czynnościach związanych z higieną osobistą, utrzymaniem porządku wokół siebie. To także walka ze swoimi słabościami, które uwidaczniają się w kontaktach z innymi lub w nowych, nietypowych sytuacjach.