Witaj Maj, Trzeci Maj, dla Polaków błogi raj!

02 maja 2021

Konstytucja 3 Maja, od uchwalenia której w tym roku mija 230 lat, była pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowoczesną konstytucją (po Stanach Zjednoczonych). Dla wielu ludzi 3 maja 1791 roku to tylko jedna z wielu niczym się nie różniących dat z historii Polski. A przecież, tego roku wydarzyło się coś wyjątkowo ważnego – dla Polski i Polaków. Została bowiem uchwalona Konstytucja nazywana Ustawą Rządową. Dzieło to gruntownie reformowało Rzeczpospolitą. Wprowadzało monteskiuszowski trójpodział władzy, likwidowało wolną elekcję, a w zamian wprowadzało monarchię dziedziczną. Znosiło liberum veto i „złotą wolność” szlachecką. Zwiększało rolę mieszczan z miast królewskich i deklarowało objęcie opieką chłopów.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

Każdego roku Nasi uczniowie uczestniczą w apelu szkolnym, przygotowują inscenizacje, montaż słowno – muzyczny. W tym roku to działanie jest niemożliwe ze względu na epidemię koronawirusa, ale mimo wszystko pamiętajmy o tej ważnej rocznicy.

Zachęcamy do obejrzenia ciekawych prezentacji przygotowanych przez uczniów naszej szkoły z klasy 6.

Prezentacja - Beniamin Drozdowski

Prezentacja - Julia Wojtaszek

Zatem, do świętowania! Choć nadal osobno, to przecież we wspólnocie…

Mazurek Trzeciego Maja

“Witaj, Majowa Jutrzenko
świeć naszej polskiej krainie!
Uczcimy ciebie piosenką,
która w całej Polsce słynie.

Witaj Maj, wielki Maj,
u Polaków błogi raj